Çiçek Ailesinin Gözbebeği: Orkide

Çiçek Ailesinin Gözbebeği: Orkide

Şıklık ve lüksün simgesi olan orkide çiçeği dünyanın en popüler çiçekleri arasında yer alır. Az bulunan bir yapıda olması fiyatını da yüksek miktarlara çekiyor olsa da bakımı çiçekler arasında en zorlularından biridir diyebiliriz. Orkidenin toprağı yumuşak ve geçirgen yapıda olmalıdır. Taş, cam ve yün karışımlarından yapılan özel topraklı ortamlarda yetişirler.

Orkide bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Orkidenin yer aldığı suyun önemi büyüktür. Durgun ve bayat su orkidenin kısa zamanda solmasına yol açar. Oksijenin fazla olması suyu açısından önemlidir. Oksijeni alarak geceleyin tüketen orkideler için potasyum gübre takviyesi sıklıkla tercih edilmektedir.

Orkidenin çiçeğinin ömrü diğer çiçeklere nazaran çok daha kısadır. 1-2 ay arasında yaşayan orkide çiçeği sonrasında solarak kuruma işlemini geçer. Yeni orkideler için gövde kısımdan kesilen dallar yeni çiçekler açar ve böylece tohum akışı devam eder.

Orkide çiçeğinin ömrünü uzatmak için neler yapabiliriz?

Orkide çiçeğinin ömrünü uzatmak için birkaç püf nokta bulunuyor. Serin ortamlarda daha uzun süre yaşadığı kanıtlanan orkideler aynı zamanda ışık bakımında da zengin ortamlarda bakılmalıdır. Orkideler gün yüzünün dışında bol ışıklı atmosferleri çok severler. Evinizde bahçeniz ya da balkonunuz var ise orkideleri sağlıklı bir şekilde o alanlarda muhafaza edebilirsiniz. Güneş gören orkideler için sıcaklığın iyi ayarlanması gerekir. Güneşin hangi açıda çiçeğe vurduğunu bu bakımdan çok iyi tespit etmelisiniz.

Yukarıda sayılan koşulların sağlanması durumunda orkide bir süre sonra çiçeklenmeye devam edecektir.

Orkide çiçeğimi çoğaltmak ve büyütmek için neler yapabilirim?

Orkide çiçeğimin çoğaltılması sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Tohumdan orkide çoğaltmak isterseniz, laboratuvarlardan yardım almanız gerekebilir.

Evinizde orkide büyütmek veya çoğaltmak istiyorsanız çok kolay bir tekniği sizinle paylaşım. Orkideyi çoğaltmak için ayırma yöntemini kullanabilirsiniz. Ayırma yöntemini kullanabilmek için orkidenizin gelişmiş ve yetişkinlik derecesine ulaşmış olmasına çok dikkat etmelisiniz. Aksi bir durumda çoğaltmak isterken elinizdeki orkideden de olabilirsiniz. Ana gövdeden ayrılan orkide, farklı bir saksıda yetiştirilmeye devam edilebilir.

Orkide için diğer bir çoğaltma yönetimi, halk arasında pek bilinmese de doku kültürü yöntemidir. Bunun için yine yetişkinlik düzeyine varmış bir orkidenin kök veya yapraklarını kullanabilirsiniz. Ancak köklerden alınan parçalar sırasında orkidenin ana gövdesini zedeleyecek kesimler yapmamanız gerekiyor. Çiçeğin ana gövdesinin en hassas yeri olduğunu ve köklerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu yeniden hatırlatmak isteriz.

Orkide çiçeğinin çoğaltılması aşamasında, ek olarak çiçekten koparılan yaprak ya da kök ayrı bir saksıya koyulur. Yine aynı şartlarda bu saksıda büyümesi beklenir. Potasyum takviyesi vermeniz daha hızlı büyümesini teşvik edecektir. Toprağın saksı ile buluşmadan önce saksının kireçli suya yatırılması da çiçeğin sağlığı açısında minerallerin çoğalmasına neden olur ve büyük fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>