Çiçek Besinleri ve Faydaları

Çiçek Besinleri ve Faydaları

Çiçek besinleri gerçekten söylendiği kadar faydalı mı?

Çiçekler tohum oldukları zamandan gelişimlerinin tamamlanacağı son evreye kadar geçen dilimde kendilerine gereken, ihtiyaçları olan besin maddelerini köklerini kullanarak toprak ve sudaki minerallerden alırlar. Bu etkileşim sırasında enerji ve kütle üretimi de gerçekleşmektedir.

Bitkilerin topraktan aldıkları olmazsa olmaz besin maddeleri vardır. Bu maddelerin alınmaması durumunda bitkinin gelişimi durur ve uzun vadede kurumaya kadar giden bir sürece girilir. Bitkiler azot, fosfor, potasyum ve demir gibi mineralleri kendi ihtiyaçları kadar topraktan alırlar. Dikildikleri toprakta bu minerallerin bolca bulunmasına bu yüzden önem gösterilmelidir. Gübrelerin içerisinde bulunan çiçek besinleri de doğrudan yararlılık sağlayacaktır.

Hangi tür çiçek besinlerini kullanmalısınız?

Özellikle evde yaşayan bitkilerin, doğadan alamadıkları besin maddelerini gübre ile dışarıdan temin etmeleri gereklidir. Çiçeğin tohum aşamasını geçtikten sonra yavaş yavaş filizlenmeye başladığı dönemde gübre takviyesi ile beslenmesi gelişimini hızlandıracağı gibi sağlıklı büyüme hormanlarının salgılanmasına da neden olur. Çiçek besinleri ve faydaları arasında çiçeğin istenilen görüntüye ulaşması, sağlıklı büyümesi ve verim vermesi gibi önemli kriter ölçütleri yer tutar. Çiçeğin ek takviyeler ile beslenmesinin yanı sıra güneş oranı, nem ve ortamın sıcaklığı da büyük önem taşır. Güneşin az veya çok olduğu ortamlarda bitkilerin sağlıklı büyümesi beklenemez. Uygun ışığın sağlanması bitkiler için idealdir. Bunun yanında nem oranı da aynı özellikte olmak zorundadır. Ortamın fazla soğuk veya sıcak olması da büyümeye ve gelişmeye etki eder. Çok soğuk havalarda bitkilerin korumaması zamanla kurumayı getirecektir. Bitkiler için ideal sıcaklığın sağlanması gerekliliği bu yüzden önemlidir. Çiçek besinlerinin yanı sıra bakımları ve yerlerinin değiştirilmemesinin altı çizilmelidir. Çok verim sağlayan bir çiçeğin yerinin değişmesi sonucunda istenilen düzeyde verim alınamayabilir. Canlı olan çiçekler yerine alışamama durumlarında uzun vadede kurumaya kadar giden kötü sonuçlar ile baş başa kalabilirler. Sadece ek besin maddeleri değil, bu tarz çiçeğin yaşamı için önemli olan detayların da gözden geçirilmesi gerekliliğini hatırlatmak isteriz.

En etkili çiçek besini kullanma yöntemi nedir?

Çiçeklerin ekili olduğu topraklara hafta en fazla 1 kere gübre takviyesi yapılabilir. Belirli periyotlar ile yapılan bu takviyeler büyük fayda sağlayacağı gibi fazla kullanımında da faydadan çok zarar oluşturabilir.

Gübre verilirken, su ile karıştırılıp toprağa takviye edilir. Sıvı destekleyiciler bu şekilde bitkilere katılırken, katı gübrelerin de çok sık olmasa da kullanılması yarar sağlayabilir.

Çiçeklerinize gübre takviyesi yaparken 1 litre suya bir kapak gübre koyabilirsiniz. Çiçek besinleri ve faydaları konusunda herhangi bir soru ve görüşünüz olması durumunda bizler ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>