Çiçeklerde Yaprak Sararması Nasıl Önlenir?

Çiçeklerde Yaprak Sararması Nasıl Önlenir?

Sağlıklı bir çiçeği hangi özelliklerinden anlayabiliriz?

Sağlıklı bir çiçeğin yaprakları genellikle koyu yeşil tonlarında olmalıdır.  Çiçeklerin yaprakları dönemsel etkilere göre, çeşitli unsurlar dolayısıyla sarı renge dönüşebilir. Bu dönüşüm uzun süreli olabileceği gibi kısa zaman da sürebilir. Önemli olan yaprakların her zamanki rengine dönebilmesidir.

Çiçeklerinizde yaprakların sararması sağlıklı bir görüntü anlamına gelmez. Zaman zaman bu durum gerçekleşebilir. Çiçeklerinizde yaprak sararması olayını tespit ettiyseniz, bir şeylerin doğru gitmediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Topraktan elde edilen fosfor, azot ve demir gibi güçlü minerallerin eksikliğinin yaşanması çiçeklerin yapraklarının koyu yeşilden sarıya doğru değişim göstermesine neden olan başlıca unsurlardan biridir diyebiliriz. Çiçek köklerinin topraktan yeterli düzeyde mineral alamamasının önüne geçebilmek için çeşitli gübreleme faaliyetleri ile ek takviyeler yapmanızı öneririz. Köklerin topraktan yeterli düzeyde hava alamaması durumunda da yapraklarda sararma yaşanması gerçekleşebilir.

Çiçeklerde yaprak sararması neden olur?

Çiçeklerde sararma yaşanması genellikle toprağın yeterli düzeyde verim sağlayamaması ile alakalıdır. Sıvı gübrelerin yanında katı gübrelerin de çiçeğin toprağına takviye edilmesi bu sorunun ortadan kalkması adına önemli bir adımdır. Ancak bu takviyeleri yaparken çiçeğin özelliğini de göz önüne almanız gerekir. Yani kısaca çiçeğinizin nasıl tepki vereceğini önceden az çok tahmin etmelisiniz.

Çiçekte köklerde oluşan değişimin yanında yeterli sıcaklık ve ışığın alınamaması da yaprakların sararmasına neden olur. Çiçeklerde yaprak sararması nasıl önlenir? Sorusunun cevabını yukarıdaki kriterlere göre cevaplamaya çalıştık. Işık ve sıcaklık gibi ana detayların da sararmaya yol açtığını söyleyebiliriz. Ortamdaki nem oranı ve çiçeğin sulanma oranı da bu kriterler içerisinde bulunur.

Bitkinizdeki sararma hastalık kaynaklı ya da kök ile alakalı değilse uygulayacağınız demir içerikli sıvı besin takviyesi ile bitkinizin tekrar sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Çiçeklerde Yaprak Sararması Nasıl Önlenir?

Çiçeklerde yaprak sararmasını önlemek için çiçeğe özen göstermeniz gereklidir. Işık, sıcaklık, nem ve gübreleme gibi işlemleri periyotlara yayarak yapmanız gereklidir.

Çiçeklerin bakımının da düzenli olarak yapılması gereklidir. Çiçeğin toprağının değişmesi bu bakım arasında önerilmez. Çiçeklerin toprağının değişmesi köklerinde ciddi problemlere yol açabileceği gibi çiçeğin ilerki dönemde kurumasına kadar gidebilir. Çiçeklerin toprağı ile kökleri ayrılmaz bir ikilidir. Çiçeğin ayağı gibi düşünebilirsiniz. Topraktan verim alamamanız durumunda gübreler ve ek mineral takviyeleri desteğini sağlayabilirsiniz. Çiçeğin saksısını çok sık değiştirmemeniz gerekliliği ile birlikte değiştireceğiniz yeni saksının 2 gün boyunca kireçli suda dinlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

Çiçekler için ihtiyacınız olan minerallerin tedarik edilmesinde online alışveriş sitelerini kullanabileceğiniz gibi, piyasada isim yapmış büyük sera uzmanlarının desteklediği ilaçları kullanabilirsiniz. Bunun için çiçeğinizin türünü de önemli oranda göz önünde bulundurmanız şartını göz önünde bulundurmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>